Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Antivirüs Programı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Antivirüs Programı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Antivirüs Programı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

15 / Mayıs / 20

Piyasada cihazlarınızı koruyacak birçok antivirüs programı, hatta ücretsiz olarak sunulan antivirüs yazılımları çokça var. Bunları kolaylıkla indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz, fakat unutmayın ki bu ücretsiz yazılımlar, hiçbir zaman yüzde 100 güvenilir değildir ve ücretli yazılımlar kadar çok özellik sunmadıkları için tam koruma sağlayamazlar. Ücretli antivirüs programı almak istediğinizde ise katlanacağınız maliyetin isteklerinizi karşılamasını ve cihazınızı çok iyi korumasını istersiniz haklı olarak. Eğer antivirüs programı kullanmıyorsanız da tehlikelere karşı savunmasızsınızdır. Hatırlatalım ki Windows Defender tek başına sisteminizi korumaya yetmeyecektir.

Kişisel ya da kurumsal güvenliğinizi korumadığınızda, kişisel dosyalarınız, anılarınız ve önemli ayrıntılarınız (sosyal güvenlik numarası, banka bilgileri) silinebilir, kilitlenebilir ya da çalınabilir. Bu yüzden bir antivirüs programı kullanmanız
önemle tavsiye ediyoruz.

 

 

Antivirüs yazılımları genellikle benzer özelliklere sahip olduğu için ayırt etmek, hangisinin daha iyi olduğunu ve hangi yönlerden farklı olduğunu tespit etmek zor gibidir.

 

Hepsi Birbirine Benziyor, Hangisini Seçelim?
Piyasanın en iyileri olan anti virüs yazılım test sonuçlarını inceleyip bir antivirüs yazılımında olması gereken özellikleri inceyecek olursak en başta sormanız gereken sorular şunlar: Hangi virüs çeşitlerine karşı koruma sağlıyor? Kimlik avı, güçlü güvenlik duvarı ve fidye yazılımlarına karşı güçlü koruma sağlaması var mı? Bu sorulara evet yanıtını vermeniz, bir antvirüs programında öne çıkan özellikler için önem taşır.
Örneğin, tüm virüsten koruma yazılımları kimlik avı koruması işlevlerini sunmazken; bazı antivirüs programları, en önemli verilerinizi tehditlerden koruduğunu garantilerken, bazıları virüsten koruma yazılımları fidye yazılımlarına karşı koruma sağlayabilir ya da cihazlarınızı hızlandırmaya yardımcı olur.

Yeni bir antivirüs programı alırken aşağıdaki özellikleri dikkate aldığınızda, ödeyeceğiniz paraya değecek bir ürünün sahibi olabilirsiniz:
● Acil virüs taramaları ve cihaz temizleme/optimizasyon
● Gerçek zamanlı savunma
● Kimlik avına ve fidye yazılımlarına karşı savunma
● Şüpheli davranışı algılama
● Casus yazılımlara karşı koruma –özellikle VPN yazılımları
● Beyaz liste
● Sanal alan modu
● Wi-Fi kontrolü
●Tuş kaydedici koruması

Gül Emir ÖNER
Satış Destek Mühendisi