Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Çalışanlarınız Evden Çalışırken, Siz Şirketinizin İnternet Politikası’nı Uygulayabiliyor musunuz?

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Çalışanlarınız Evden Çalışırken, Siz Şirketinizin İnternet Politikası’nı Uygulayabiliyor musunuz?

Çalışanlarınız Evden Çalışırken, Siz Şirketinizin İnternet Politikası’nı Uygulayabiliyor musunuz?

4 / Mayıs / 21

SonicWall Capture Client Ne İşe Yarar?

Covid-19’un hayatımıza girmesi ile dönüşen çalışma biçimlerimiz, şirketimizin IT altyapısını da dönüştürüyor. Bu dönüşümde çalışanlarınız ve şirketiniz ne kadar güvenli? İnternete girdiğiniz ve FireWall’ları aştığınız an sizi neler bekliyor? Uç noktalarınız şirket dışında da güvende mi?

E-Data Teknoloji Satış Destek Mühendisi Yunus İçin, SonicWall Capture Client’ın sahip olduğu teknoloji ile tüm bu sorulara yanıt veriyor.

 

Capture Client Nedir?
Capture Client günümüzdeki yeni nesil tehdit ortamları için güvenlik sağlayan bir uç nokta platformudur.

Saldırıyı Nasıl Önler?
Daha önceki yıllarda virüsler geleneksel imza tabanlı olarak tespit edilir ve karşılaşıldığında durdurulurdu. Yeni nesil kötü amaçlı yazılım koruması, uygulama güvenlik açığı zekası ve birden çok uç nokta koruması sunan birleşik bir istemci platformudur. SentinelOne kötü amaçlı yazılımlardan koruma motorundan da yararlanılarak saldırıların çoğu daha başlamadan durdurulmaktadır.

Ayrıca günümüzde virüsler taramalar sırasında iyi niyetli dosya taklidi yaparak içeriye sızdıktan sonra davranışını kötü yönde değiştirerek zarar verme sürecine başlar. Capture Client bu noktada SonicWall’un Sandbox teknolojisi olan Capture ATP ürününden de yararlanarak şüphe duyduğu, emin olamadığı durumlar da,daha dosya inmeye devam ederken Sandbox analizine gönderir. Bu analiz esnasında dosyanın Sandbox bulut ortamında çalıştırılarak davranış analizi incelenir. Eğer çalıştıktan sonra kötü niyetli bir davranış sergilenir ise uç nokta üzerinde dosya daha çalıştırılmadan engellenmiş olunur.

Bu sayede sistem, daha önce karşılaşmadığı zararlı bir dosya ile karşılaşması durumunda dosyanın analizini anında yapabilir ve zararlı olup olmadığı yönünde kararını verebilmektedir. Karşılaştığı bir zararlı dosyanın kara listeye alınmasıyla, istihbarat ağı sayesinde diğer tüm aktif cihazların da durumdan haberdar olması sağlanır.

SonicWall Capture Client, fidye veya sıfırıncı gün saldırılarını bu şekilde durdurur.

Günümüzdeki Önemi Nedir?
Günlük hayatımızda Covid-19 ile büyük değişiklikler yaşarken, iş hayatımızda da evden/uzaktan çalışma modeline geçişler yaygınlaştı. Kullanıcılarınız, şirket içerisindeyken kullandığınız Firewall cihazlarının üzerinden internete çıkarak güvenli olarak Web’de gezinebiliyor. Diğer taraftan kullanıcılara yani şirket çalışanlarınıza ev ortamında çalışırken şirketinizin internet politikalarını uygulayamıyorsunuz. Herhangi bir şekilde Web Filter gibi kısıtlamalarınızı uç noktalara uygulayamak mümkün olamıyor. Bu teknolojinin temeli olan bulut tabanlı yönetim ile nerede olurlarsa olsunlar, tüm uç politikalara anlık olarak politikalarınızı uygulayabiliyorsunuz.

Bu sayede kullanıcı evinden çalışıyorken ya da dışarıda ortak internet kullanımı gerçekleştiriyorken de şirketiniz için belirlediğiniz kurallarla internete çıkmış oluyor. Bu şekilde güvenlik politikalarınızdan taviz vermeden uç noktalarınıza şirket dışında da güvenli çalışma imkanı sağlamış oluyorsunuz. Ayrıca donanımsal olarak USB ve Bluetooth gibi kısıtlamalar da getirerek riskleri olabildiğince düşürebiliyorsunuz.

 

Sertifika Yayınlama
Capture Client üzerinde DPI-SSL gibi sertifikalarınızın uç noktalarınızda yayınlanmasını gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu sayede yönetim kolaylığının yanı sıra Capture Client’ın şifrelenmiş HTTPS trafiğini izlemesini de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Günümüzde gittikçe artan şifrelenmiş trafik, ortalama toplam internet trafiğinin yüzde 85’ini aşmış durumdadır. Bu durum, şifrelenmiş trafiğin incelenemiyor olmasından gelebilecek kötü niyetli bir trafiği görememek anlamına gelmektedir. Bu, artık yeni nesil antivirüs gereksinimlerinin olmazsa olmazıdır ve böylelikle antivirüs tercihi yapacak Bilgi Teknolojileri Yöneticilerinin de taviz vermeyeceği bir konudur.

SonicWall, güvenlik duvarı ile birlikte kullanıldığında,  DPI-SSL sertifikalarının uç noktalara gönderilmesiyle de BT Yöneticilerinin hayatını kolaylaştırmaktadır.

Kısacası Capture Client, çevrimiçi saldırılara ve daha öncesinde virüs bulaşmış bilgisayarlara bu cihazların ilk ve son savunma hattında müdahale ederek zarar vermesini önler. Bununla birlikte şirketlerin İnternet kullanım politikasını uygulamalarına yardımcı olarak, çalışanlarının evden çalıştığı günümüzde evdeki iş güvenliğini de artırmaya yardımcı olur.

 

Yunus İÇİN
E-Data Teknoloji Satış Destek Mühendisi