Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Blog - Inspur NF5280M6 2U Intel Xeon Sunucu İncelemesi

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Inspur NF5280M6 2U Intel Xeon Sunucu İncelemesi

İnceleme Serisi – 2. Bölüm

 

Bir önceki yazımızda Inspur NF528 M6’nın donanımını detaylı bir şekilde incelemiştik.

Inspur NF5280M6 Dahili Genel Bakış
Gelenekselleştiği üzere, şasinin önünden arkaya doğru hareket edeceğiz. Bu süreçte depolama arka planlarını atlayacağız çünkü bunları harici genel bakışımızda ele aldık.

Inspur NF5280M6 Önden Arkaya
Belki de bahsetmemiz gereken ilk özellik, pek görmediğimiz ve her fanın önünde yer alan petek şeklinde bir hava girişi olmasıdır. Bunlar metal ızgaralar. Normalde basit plastik fan ızgaraları görüyoruz, bu yüzden bu oldukça ilgimizi çekti.

Inspur NF5280M6 Petek Fan Girişi
Fanlar çalışırken değiştirilebilir. Inspur’un burada kullandığı fanlar, değişimi hızlı hale getiren, kullanımı çok kolay taşıyıcılara sahiptir.

Inspur NF5280M6 Fanı
Tüm parçalar güzel bir şekilde birbirine uyuyor ve ekstra fan başlıkları olduğundan bu anakartın farklı soğutma konfigürasyonlarını destekleyecek şekilde tasarlandığını görebiliyoruz.

Inspur NF5280M6 Ekstra Fan ve Mavi Serbest Bırakma
Bu fanların arkasında bir hava akımı kılavuzu var. Bu, normalden biraz daha uzun süre değineceğimiz bir konu.

Inspur NF5280M6 Örtü ile Arkadan Öne
İlk olarak, Inspur’da her kanal için DIMM’leri ve etiketleri gösteren pencereler bulunuyor. Bir DIMM arızalandığında, bunu bulmak ve değiştirmek oldukça kolay.

Hava Akışı Örtüsündeki Inspur NF5280M6 DIMM Etiketleri
Velcro kayışların ne işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunlar SuperCap olarak etiketlenmiş ve NVDIMM’ler veya potansiyel olarak bir RAID denetleyicisi için buraya süper kapasitörler konulabiliyor.

Inspur NF5280M6 Hava Akışı Örtüsünde Süper Kapak Boşlukları
Hava akışı kılavuzunda ayrıca sistemin belirli bölümlerine hava yönlendiren kanallar bulunur. Elimizdeki sunucuda GPU kartlar veya diğer yüksek soğutma gerektiren diğer opsiyonel kartlardan yoktu, ancak arka taraftaki M.2 SSD’lere hava getiren kanalları görebiliyoruz.

Inspur NF5280M6 Arka M.2’ye Hava Akış Kanalı
Ekteki videoyu izlerseniz, bu hava akımı kılavuzunun çıkarılmasının ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz.

Inspur NF5280M6 Hava Akış Kılavuzu ile Kaplanmış Kablo Tutucu
Ön-arka kablolar, bu kilitlenebilen sert plastik kanallardan geçer. Bu da kabloların güvenilir bir şekle sahip olacağı ve hava akımı kılavuzundan geçmesi gerekmediği anlamına gelir. Sonuç olarak, bu hava akışı kılavuzu çözümü, şu anda satıcılar arasında modern sunucularda gördüğümüz en iyi çözüm olabilir.

Inspur NF5280M6 Belleğin Yanında Kablo Tutucu
Hava akışı kılavuzunun altında işlemciler ve bellek modülleri bulunur.

Inspur NF5280M6 Çift Intel Xeon Ice Lake ve Bellek 3
Bunlar 3. Nesil Intel Xeon “Ice Lake” işlemciler. Sistem, 270W’da Platinum 8380’e kadar derecelendirilmiştir, yani Intel’in tüm aralığını çalıştırabilir ve soğutabilir.

Inspur NF5280M6 Çift Intel Xeon Ice Lake ve Bellek 1
Bellek açısından, Inspur bu işlemcilerden maksimum düzeyde yararlanmaya izin verir. Her bir işlemci, toplam sekiz kanalda ve kanal başına iki DIMM (2DPC) kullanabilir. Bu da işlemci başına on altı DIMM ve toplamda ise otuz iki DIMM kullanabileceğimiz anlamına gelir. Hızlı depolama veya ek bellek kapasitesi elde etmek için Intel Optane PMem 200 de kullanılabilir. Bu konu hakkında Intel Optane DIMM’lerin Muhteşem Karmaşıklığı başlıklı yazıdan (https://www.servethehome.com/glorious-complexity-of-intel-optane-dimms-and-micron-exiting-3d-xpoint/) daha fazla bilgi  edinebilirsiniz .

Inspur NF5280M6 Çift Intel Xeon Ice Lake ve Bellek 2
DIMM’lerin arkasında, depolama için tasarlanmış bir OCP 2.0 konnektörü bulunuyor. Bu, özel bir konnektör yerine Inspur’un depolama ara kat çözümünü bir OCP yuvasına yerleştirdiği anlamına geliyor.

Inspur NF5280M6 OCP Ara Kat Spotu
Burada gördüğümüz depolama ara kat yuvasının bir tarafında, TPM 2.0 modülüyle birlikte veri ve güç konnektörlerini görüyoruz.

Inspur NF5280M6 Güç TPM 2.0 ve Veri Bağlantıları
Sağ tarafta iki SATA konnektörü, iki microSD kart yuvası (biri BMC ve diğeri sistem için) ve ek güç konnektörleri var.

Inspur NF5280M6 OCP Mezz Konnektörü SATA İki MicroSD Kart ve GPU Gücü
OCP NIC 3.0’ı harici genel bakışımızda ele aldık, ancak bu, anakartın arka alanının bir tarafını kaplıyor.

Inspur NF5280M6 OCP Arka
OCP NIC ve güç kaynakları arasında, bu konfigürasyonda kullanılmayan yükseltici bağlantıları görüyoruz. Ayrıca, iki SFP+ yuvasının ve bir Intel X710 NIC’nin olacağı, boş bir SFP+ alanı da görüyoruz. Büyük soğutucunun altında ise Intel Lewisburg Refresh PCH bulunuyor.

Inspur NF5280M6 Yükseltici ve Doldurulmamış X710 NIC
Ardından hem ASPEED AST2500  BMC (https://www.servethehome.com/explaining-the-baseboard-management-controller-or-bmc-in-servers/) hem de  Altera (Intel) MAX 10 FPGA hızlandırıcı bulunduğunu görüyoruz.

Inspur NF5280M6 Lewisburg PCH ASPEED AST2500 ve Altera FPGA’yı Yeniliyor
Bunların diğer tarafında güç kaynaklarının üzerinden geçen yükseltici bulunur.

Inspur NF5280M6 Yükselticinin Arka Yüzü
Bu yükselticilerin çalıştırılması çok kolaydır ve vida kullanmadan aletsiz bir şekilde kasanın dışına alınabilir. Bu, birkaç yıl önceki karmaşık vida düzeneklerine kıyasla modern sunucularda hoş bir değişiklik olmuş.

RAID ve Ağ ile Inspur NF5280M6 Yükseltici
Ardından, bunların nasıl bağlantılı olduğunu görmek için blok diyagrama gideceğiz, ardından yönetim ve performansa geçeceğiz.

 

Inspur NF5280M6 Blok Diyagramı
NF5280M6’da çok sayıda konfigürasyon seçeneği bulunduğundan blok diyagramı göstermeye değer.

Inspur NF5280M6 Blok Şeması
Burada iki Intel CPU’nun, Lewisburg Refresh PCH’nin, ASPEED AST2500’ün ve Altera (Intel) MAX 10 FPGA’nın nasıl bağlı olduğunu ve sistemin geri kalanına sağladıkları G/Ç’yi görebiliriz.

 

Ardından, yönetime geçeceğiz. Bu konuyu da bir sonraki yazımızda inceleyeceğiz.

Bu yazı, Inspur’un global websitesinde yayınlanması için www.servethehome.com’dan Patrick Kennedy’nin yaptığı incelemeden alıntılanarak, Türkçe’ye çevrilmiştir.

Kaynak için tıklayınız

Ürün Ana Kategori:

Ürün Kategori:

Blog

Diğer Ürünler

Bilgi Alın