Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Inspur NF5280M6 2U Intel Xeon Sunucu İncelemesi

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Inspur NF5280M6 2U Intel Xeon Sunucu İncelemesi

Inspur NF5280M6 2U Intel Xeon Sunucu İncelemesi

22 / Şubat / 22

İnceleme Serisi – 3. Bölüm

Inspur NF5280M6 2U Intel Xeon Sunucu inceleme serimizde son bölüme geldik. Bir önceki  incelemediyseniz, önce onu inceleyip sonra yönetim bölümüne geçebilirsiniz.

Inspur Systems NF5280M6 Yönetimi
Inspur’un birincil yönetimi IPMI ve Redfish API’leri aracılığıyladır. Bunu daha önce göstermiştik, bu yüzden çok fazla detaya girmeyeceğiz ama burada bir özet yapacağız. Çoğu hiper ölçekli ve CSP müşterilerinin sistemlerini yönetmek için kullanacağı şey budur. Inspur ayrıca yönetim çözümüyle birlikte sağlam ve özelleştirilmiş bir web yönetim platformu içerir.

Inspur Web Yönetim Arayüzü Panosu
Herhangi bir modern sunucudan bekleyeceğimiz temel özelliklerin hepsini barındıyor. Bunlar, bir sistemi kapatıp açma ve sanal medyayı uzaktan bağlama yeteneğini içerir. Inspur ayrıca bu özellikleri içeren bir HTML5 iKVM çözümüne sahiptir. Diğer bazı sunucu satıcıları, bu inceleme yayınlandığında sanal medya desteği de dahil olmak üzere tam özellikli HTML5 iKVM’ye sahip değildir.

Uzak Ortama Monte Edilmiş Inspur Management HTML5 IKVM
Kayda değer bir diğer özellik de web arayüzü üzerinden BIOS ayarlarının yapılabilmesidir. Bu, Dell EMC, HPE ve Lenovo gibi üst düzey satıcıların çözümlerinde gördüğümüz bir özelliktir, ancak pazardaki birçok satıcıda yoktur.

Inspur Management BIOS Ayarları
Inspur’u daha düşük seviyeli OEM’lerden ayıran bir diğer web yönetimi özelliği, sanal diskler oluşturma ve depolamayı doğrudan web yönetim arayüzünden yönetme yeteneğidir. Bazı çözümler, yöneticilerin bunu Redfish API’leri aracılığıyla yapmasına izin verir, ancak web yönetimine izin vermez. Bu da başka bir harika yeni özellik olmuş.

Inspur Management Storage Sanal Sürücü Oluşturma
Önceki makalelerimizdeki yorumlara dayanarak, okuyucularımızın çoğu bir Inspur Systems sunucusu kullanmamış ve bu nedenle yönetim arayüzünü görmemişler. Arayüze tıklayarak ve Inspur Systems yönetim arayüzünde hızlı bir tur yaptığımız 8 dakikalık bir video var:

https://youtu.be/zlceI97Zg2g

Bu kesinlikle en eğlenceli konu değil, ancak bu sistemleri düşünüyorsanız, her makinede web yönetim arayüzünün ne olduğunu bilmek isteyebilirsiniz ve bu tur yardımcı olabilir.

Web yönetimi arayüzüne ek olarak, AI Küme Operasyonları Yönetim Çözümü için Inspur AIstation'(https://www.servethehome.com/inspur-aistation-for-ai-cluster-operations-management-solution/)ı da ele alındı.

Inspur AIstation Kullanıcı Kontrol Paneli
Inspur, modelleri, verileri, kullanıcıları ve bunların üzerinde çalıştıkları makineleri yönetmek için eksiksiz bir küme düzeyinde çözüme sahiptir. Bunun gibi bir AI eğitim sunucusu için bu çok önemli bir yetenek.

 

Ardından, performansı tartışalım.

 

Inspur NF5280M6 Performansı
Performans açısından, sistemin yeterli soğutmaya sahip olduğundan emin olmak için üst düzey SKU’ları test etmek istedik. Modern sistemler, yetersiz soğutmaya sahiplerse, CPU’ların yavaşladığını görecek ve bu da performans üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. CPU TDP aralığının en üst ucunu doğrulamak, sunucunun tüm SKU yığınını tam performansta çalıştırmak için yeterli soğutmaya sahip olup olmadığını görmemize yardımcı olur. Bu nedenle, performansın ve soğutmanın kabul edilebilir olduğundan emin olmak için işlemcilerle hızlı bir karşılaştırma yapmak istedik.

Inspur NF5280M6 Performansını Temel Seviyeye Ulaştırın
Genel olarak, NF5280M6 olması gerektiği gibi çalışıyor gibi görünüyor. Ayrıca, bu bir Intel Xeon Ölçeklenebilir “Ice Lake” sistemi olduğundan, yakın zamanda incelediğimiz AI çıkarımı, kripto boşaltma ve HPC için hızlandırıcılar olduğunu da hemen not etmeliyiz. O parçayı  burada görebilirsiniz.

(https://www.servethehome.com/stop-leaving-performance-aws-ec2-m6i-intel-instances/)

 

Inspur NF5280M6 Güç Tüketimi
Sistemimiz 1.6kW 80Plus Platinum güç kaynağı seçeneği ile donatılmış olarak geldi. Yine Inspur, Platinum ve Titanium verimlilik derecelerinde 500W-2kW seçenekleri sunuyor.

Inspur NF5280M6 1.6kW PSU
Sistemin kendisi Platinum 8380’ler ile 1kW’ın biraz üzerinde zirve yapabildi. Sistem ayrıca birden fazla GPU’yu ve eklemediğimiz opsiyonel kartları da destekler, bu nedenle üst düzey yapılandırmalar 1,6kW rakamını kolayca geçebilir gibi görünüyor. Aynı zamanda, alt uç Xeon Silver konfigürasyonları, daha iyi verimlilik için 500W PSU’lara bakabilir.

 

STH Server Spider: Inspur NF5280M6
2018’in ikinci yarısında, bir sunucu sisteminin yeteneğinin nerede olduğuna dair hızlı bir referans olarak STH Server Spider’ı tanıttık. Amacımız, bir sunucunun hedeflendiği parametre türlerinin hızlı bir görsel tasvirini vermeye başlamaktır.

STH Sunucu Spider Inspur NF5280M6
Bu sistem çok yönlü depolama için tasarlanmış. Sunucunun 2,5 inçlik 24 yuvalı modeline sahiptik, Diğer LFF sürümleri bu örümcek ağı grafiğinin yüksek performanslı depolamadan uzaklaştığını ve kapasite depolamasına doğru eğildiğini görecektik. Bunun gibi bir 2U sunucu, maksimum hesaplama yoğunluğu veya GPU yoğunluğu elde etmek için tasarlanmamıştır. Bunun yerine, bir dizi farklı rolü ortak bir temel platformla doldurabilen bir platform olarak tasarlanmıştır. Bu bağlamda, NF5280M6 amacına ulaşmıştır.

Son Sözler
Bu noktada Inspur Systems NF5280M6 beklendiği gibi. Bugün popüler olan açık ve endüstri standardı teknolojilerin birçoğundan oluşturulmuş, sağlam bir 2U sunucudur. Bu sistemde çok sayıda genişletilebilirlik seçeneği ve özelleştirme seçeneği vardır, böylece herhangi bir kuruluş temel 2U sunucusunu ihtiyaçları için pozisyonlayabilir ve birçok rol için kullanabilir.

Inspur NF5280M6 Ön 1
Bu sistemde hala konuşmadığımız çok hoş dokunuşlar var. Inspur’un hava akışı kılavuzu, CPU’ların ve DIMM’lerin bakımını son derece basit hale getirir. 2021’de bir DIMM yanması yaşadık (bir Inspur sunucusunda değil, bir DIMM sorunuydu), bu nedenle DIMM arızaları ve erişilebilirlik şu anda en önemli konu.

Inspur NF5280M6 Örtü ile Arkadan Öne
Bu çeyrekte Inspur, Dell, HPE ve Lenovo’dan inceleyeceğimiz sunucularımız var. Her birinde, her şirket için bazı tasarım felsefelerine odaklanacağız. NF5280M6 ile Inspur’un tasarım felsefesi çabucak anlaşılabilir. Sistem birçok endüstri standardı bileşenle tasarlanmıştır ve bir OCP NIC 3.0 yuvasının yanı sıra bir OCP 2.0 depolama ara katı yuvasını kullanır. Bu, Inspur’un birçok hiper ölçekli müşteriye satış yapması gerçeğinden büyük ölçüde etkilenir. Bu büyük müşteriler, açık standartların benimsenmesini talep ediyorlar.

Inspur NF5280M6 Çift Intel Xeon Ice Lake ve Bellek 4
Genel olarak, Inspur NF5280M6 olması gerektiği gibi performans gösterdi. Inspur NF5280M6 servis vermesi kolay, iyi performans gösteren ve yüksek derecede özelleştirmeye sahip, harika bir genel amaçlı sunucu platformu olan sağlam bir 2U sunucu olarak gözümüze çarptı.

 

Genel Bakışı İncele

Tasarım ve Estetik 9.4
Verim 9.0
Özellik Seti 9.3
Değer 9.2
ÖZET
Inspur NF5280M6 incelememizde, bu 2U Intel Xeon sunucu platformunu keşfediyor ve sunucu tasarımında bulunan harika özelliklerden bazılarını görüyoruz.
9.2                                                      Genel   Puanı