Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Inspur NF5280M6 2U Intel Xeon Sunucu İncelemesi

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Inspur NF5280M6 2U Intel Xeon Sunucu İncelemesi

Inspur NF5280M6 2U Intel Xeon Sunucu İncelemesi

27 / Ocak / 22

İnceleme Serisi – 1. Bölüm

Inspur NF5280M6

STH’den Patrick Kennedy’nin Inspur NF5280 M6 İncelemesi
Bu yazımızda, sizlerle Inspur’un NF5280 M6’nın çok detaylı incelemesini paylaşacağız.

NF5280M6, Inspur’un piyasaya sunduğu en nesil ana akım çift soketli Intel Xeon sunucusudur. Bu sunucu, Inspur NF5280M5’in (https://www.servethehome.com/inspur-systems-nf5280m5-review-2u-intel-xeon-scalable-server/) nesiller arası güncellemesi olarak tasarlanmış. Bu güncelleme ile kod adı Ice Lake, PCIe Gen4 olan yeni 3. nesil Intel Xeon ölçeklenebilir işlemciler ve bir dizi yeni özellik geliyor. İncelememizde, ayrıntılara gireceğiz.

Inspur NF5280M6 Donanımına Genel Bakış
İncelememizin donanıma genel bakış bölümünü harici ve ardından dahili genel bakış olmak üzere iki bölüme ayırdık. Burada da bu geleneği sürdüreceğiz. Ayrıca, bu incelemenin videosunu da aşağıda izleyebilirsiniz:

 

Inspur NF5280M6 Dış Görünüş
Inspur NF5280M6, 2U form faktöründe bir sunucudur ve 1U sistemlerle aynı işlemcileri kullansa ve aynı bellek yoğunluğuna sahip olsa da depolama ve PCIe kart seçenekleri açısındanı çok daha fazlasını sunar.

Inspur NF5280M6 Ön
İncelemeye sunucunun ön tarafından başlıyoruz. Sol taraftaki raf kulakçığında standart LED göstergeleri ve güç düğmesi var. Bunların kulakçık üzerinde yer alması özellikle sunucunun ön kısmında bulunan depolama alanı için maksimum hava akışını ve esnekliği sağlayabilme amacını taşıyor.

Inspur NF5280M6 Ön Güç ve Durum LED’leri
Sağ raf kulakçığında ise bir VGA bağlantı noktası ve iki USB 3 bağlantı noktası görüyoruz. Bu bağlantı noktaları sayesinde sunucu soğuk koridordan da yönetilebilir hale geliyor.

Inspur NF5280M6 Ön VGA USB ve M6
Elimizde bulunan sistemimizin ön tarafı 24x 2.5″ SFF konfigürasyonuna sahip. Modern sunucularda standart hale gelen sürücü blokları arasındaki büyük hava akımı deliklerini burada da görüyoruz. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında diğer depolama seçeneklerden bazılarını kısaca gözden geçireceğiz.

Inspur NF5280M6 Ön Görünüş
Geleneksel sıralamadan farklı olarak, sunucu üzerindeki sürücüler 1-24 olarak değil 0-23 olarak etiketleniyor. Sürücü bölmelerinde SAS, SATA veya NVMe tipi sürücüler kullanılabiliyor. Pek çok yeni sunucuda gördüğümüz gibi, sürücü kızakları hızlı bir şekilde sürücü değişimini sağlamak için alet gerektirmeden değişim yapılmasına imkan sağlıyor.

Inspur NF5280M6 Aletsiz Sürücü Kızakları
Sistemin ön kısmı oldukça modüler bir yapıya sahip. Sekiz sürücüden oluşan her bir bloğa kendi arka paneli (backplane) tarafından hizmet veriliyor. Bu arka paneller ise yerlerine tek bir kelebek vida ile tutturulmuş.

Inspur NF5280M6 Sürücü Arka Panelleri
Elimizdeki sistem, 8x PCIe yuvasına sahip olacak şekilde yapılandırılmış. Yükselticiler tamamen doldurulduğunda sekiz adet tam yükseklikte PCIe kartı takılabilir. Inspur bu modelinde üç yükselticiyle birlikte toplamda 11 adet PCIe kartı kullanmaya destek veriyor.

Inspur NF5280M6 Arka
Aşağıdaki resimde kasanın arkasında sol tarafta bulunan işaretli LFF HDD ve PCIe yükseltici noktalarını görebiliriz. Alt kısımda 100GbE ConnectX-5 EN kartı olan Mellanox NVIDIA MCX566A-CDAB takılı bir OCP NIC 3.0 yuvası görüyoruz.

Inspur NF5280M6 Arka OCP ve Yan Yükseltici
Ortada, yükselticiler veya LFF seçenekleri için tasarlanmış başka bir alan görüyoruz. Bunun altında birkaç özellik bulabiliriz. İlk olarak, iki adet SFP+ modülünü takılabileceği için boşluklar bulunuyor. Bu alan elimizdeki sistemde bulunmayan ama opsiyonel olarak takılabilecek Intel X710 çift 10GbE SFP+ kartı için. İç kısmı incelediğimizde, bunun anakartta nereye yerleştirileceğini göstereceğiz. Ardından iki USB 3.0 bağlantı noktası ve bir VGA bağlantı noktası vardır. Ayrıca bir bant-dışı-yönetim (out-of-band) IPMI bağlantı noktası bulunuyor. Unutulmaması gereken bir nokta da, 2 portlu X710 kart veya farklı bir ağ bağlantı kartı olmadan, sunucunun anakart üzerinde yerleşik ağ bağlantısına sahip olmadığıdır.

 

Inspur NF5280M6 Arka G/Ç
Sunucumuzun arkasının sağ tarafında, CPU’ların üzerine oturan iki yükseltici yuvamız var. Bu tarafta da arka depolama ve güç kaynakları bulunuyor. Şimdi bu üç özelliğe bakalım:

Inspur NF5280M6 Arka İki Yükseltici M.2 Depolama ve PSU’lar
İlk olarak, güç kaynaklarının üzerine oturan çift yuvalı bir yükselticimiz olduğunu görebiliriz. Bu yükseltici, hem disk denetleyicisi hem de opsiyonel olarak 10/25 GbE ağ bağlantısı için ihtiyacımız olan kartları takmamıza olanak sağlıyor. Diğer genişleme alanları hızlandırıcı veya başka kartlar ekleyebilmek için boş bırakılmış.

RAID ve Ağ ile Inspur NF5280M6 Yükseltici
Bunun yanında iki M.2 SSD yuvası var. Her birinin kendi taşıyıcı portu bulunuyor ve SATA veya NVMe seçenekleri bulunuyor. Bu sunucunun ayrıca EDSFF seçenekleri de var ve bu alanın nasıl oluşturulduğu düşünüldüğünde bu mantıklı. Dahili sürücüler yerine arka sürücülere sahip olmak, hizmet verilebilirliği artırmak için bugünlerde birçok sunucuda gördüğümüz bir özellik.

Inspur NF5280M6 M.2 Depolama
Güç kaynağı tarafında, her biri 1,6kW değerinde iki adet 80Plus Platinum güç kaynağımız var. Inspur, 500W ile 2kW arasında değişen ve Platinum ve Titanyum verimlilik derecelerini kapsayan seçeneklere sahip.

Inspur NF5280M6 1.6kW PSU
Ön ve arka konfigürasyonlar açısından, bahsedilen beş ön seçenek ve dört arka seçenek bulduk. Bunlar, GPU soğutması için daha fazla hava akışına izin veren seçeneklerle birlikte, ön tarafta 3.5″ ve 2.5″ form faktörlerini kapsayabilir.

Inspur NF5280M6 Ön ve Arka Yapılandırmalar Web
Elimizdeki sistemin arka tarafta ise 8 PCIe konfigürasyonuna sahipken, incelediğimiz model 11 PCIe konfigürasyonuna kadar destekliyor ve sistem 8 adet NVIDIA T4 GPU destekliyor. Ayrıca 2.5″ arka depolama seçeneğinin de olduğunu görebiliriz. Sol arka ve orta yükseltici bölümlerinde istenildiği takdirde disk sürücü de kullanılabiliyor.

 

Bunların ardından, NF5280M6’nın içine gireceğiz, dahili incelemeyi bir sonraki yazımızda paylaşacağız.

 

Bu yazı, Inspur’un global websitesinde yayınlanması için www.servethehome.com’dan Patrick Kennedy’nin yaptığı incelemeden alıntılanarak, Türkçe’ye çevrilmiştir.

Kaynak için tıklayınız