Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

SonicWall Firewall Zaafiyet Açıklaması (CVE-2020-5135 )

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • SonicWall Firewall Zaafiyet Açıklaması (CVE-2020-5135 )

SonicWall Firewall Zaafiyet Açıklaması (CVE-2020-5135 )

27 / Ekim / 20

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından SonicWall kullanıcılarına gönderilen zaafiyet açıklaması bir uyarı niteliğindedir. Açığa çıkan zaafiyeti önlemek için 443 management portunuzu değiştirmeniz ve güncel son sürümü SonicWall firewall cihazınıza yüklemeniz gerekmektedir. Ayrıca dış IP üzerinden SonicWall arayüzüne erişiminiz varsa kapatınız, cihaza dışarıdan erişim için SSL VPN kullanmanızı öneririz.

Aşağıda bu işlemlerin nasıl yapılacağı; hem eski, hem yeni arayüzü kullanan müşterilerimiz için anlatılmıştır.

 

Management Portunu Değiştirmek için:

  • SonicWall eski yapılandırma arayüzünü kullanan müşterilerimiz için; System/Administration sekmesi altında bulunan Web Management Settings kısmından HTTPS portu (443) değiştirilmelidir.
  • SonicWall yeni yapılandırma arayüzünü kullanan müşterilerimiz için; Manage/Appliance/Base setting sekmesi altındaki Web Management Settings kısmından HTTPS portu (443) değiştirilmelidir.

 

SonicWall Cihazınıza Dışarıdan Erişimi Kapatmak için:

  • SonicWall eski yapılandırma arayüzünü kullanan müşterilerimiz için; Network/Interface sekmesinden internet baglantısı olan portu seçiniz, kalem işaretini tıklayınız ve Management HTTP/HTTPS kutucuklarını seçili ise kaldırınız.
  • SonicWall yeni yapılandırma arayüzünü kullanan müşterilerimiz için; System Set Up/Network/Interface sekmesinden internet baglantısı olan portu seçiniz, kalem işaretini tıklayınız ve Management HTTP/HTTPS kutucuklarını seçili ise kaldırınız.

SonicWall Firewall Cihazınızı Son Sürüme (6.5.4.7-83n) Yükseltmek için:

Bu işlem için www.mysonicwall.com adresi üzerinden mysonicwall hesabınıza giriniz. Resource and Support sekmesi altında bulunan Download Center kısmından cihazınızın modelini yazarak uygun sürümü indirebilirsiniz.

Sonicwall arayüzünde sürüm yükseltme işlemi için aşagıdaki yönergeleri takip ediniz.

  • SonicWall eski yapılandırma arayüzü kullanan müşterilerimiz için; System/Settings kısmında Upload Firmware noktasını tıklayınız. Açılan pencerede Dosya Seç kısmından indirdiğiniz yeni  sürümü seçiniz ve  Upload butonuna basınız.
  • SonicWall yeni yapılandırma arayüzü kullanan müşterilerimiz için; Manage/Firmware/Backup sekmesi altında bulunan Upload Fimware noktasını tıklayınız. Açılan pencerede Dosya Seç kısmından indirdiğiniz yeni sürümü seçiniz ve  Upload butonuna basınız. Yüklediğiniz yeni sürüm üzerinden ayarlarınız ile boot ediniz.

Bu işlem sırasında 5 dakikalık kesinti meydana gelecektir. Ek olarak aşağıda örnek ekran görüntüleri de yer almaktadır.

 

Destek almak ve sorularınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz: destek@e-data.com.tr