Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

SonicWall PPPoE Bağlantı Sorunu ve Çözümü

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • SonicWall PPPoE Bağlantı Sorunu ve Çözümü

SonicWall PPPoE Bağlantı Sorunu ve Çözümü

27 / Nisan / 20

Bu yazıda sizlere PPPoE bağlantı sorunu ve çözümüne dair bazı bilgiler vereceğim.

PPPoE temel olarak internet servis sağlayıcıları tarafından abonelerine internet bağlantısı sunmak için kullanılır. Tüm DSL internet sağlayıcıları olmasa da çoğu baglantı PPPoE kullanır. Kablo ve fiber internet sağlayıcıları bu baglantı türünü kullanmaz. Sağlayıcılar, IP adresi tahsislerini yönetmek ve her müşterinin veri kullanımını izlemek için bu ağ protokolünü kullanır. PPPoE, Ethernet üzerinden Noktadan Noktaya Protokolün kısaltmasıdır.

PPPoE nasıl çalışır?
PPPoE internet sağlayıcıları, abonelerinin her birine benzersiz bir PPPoE kullanıcı adı ve şifresi atar. Modemler köprü moda alıp güvenlik duvarları PPPoE modu aracılığıyla internete otomatik olarak bağlanır. İstemci, bir internet bağlantısı isteğini başlatır, sağlayıcıya PPPoE kullanıcı adları ve parolaları gönderir ve karşılığında genel bir IP adresi alınır. SonicWall cihazlarında Interface/Wan sekmesi ile karşımıza gelecek ekrana username ve user password kısmına bilgilerimizi girdikten sonra IP alarak internete çıkış sağlarız.

Fakat son dönemlerde Türkiyede internet servis sağlayıcılarının yaptığı birkaç değişiklik sebebiyle SonicWall kullanıcıları PPOE baglantısı yaparken IP adresi almama ya da kullanıcı bilgilerini doğrulamadahata ile karşılaşmaktaydı. Bu durumu düzeltmek amacıyla SonicWall Firewall cihazları için yeni sürümler – 6.5.4.5-53n – çıkarttı. Aldığınız cihazlara bu sürümleri indirerek yüklemeyi unutmayın. Sürümlere buradan  ya da Mysonicwall Hesabınıza girerek Dowload Center üzerinden ulaşabilirsiniz.

Firewall cihazına yüklemek için aşağıdaki adımları takip ediniz.
1. Adım: SonicWall firewall cihazı Sytem/Setting sekmesini tıklayınız. Karşınıza gelecek sürüm
güncelleme ekranında Upload Firmware tıklayınız.
2. Adım: Karşınıza gelecek ekranda dosya yüklemenizi istemektedir.Yeni sürümü buraya ekleyiniz
3. Adım: Upload butonunu tıklayarak güncellemeyi başlatınız.

Yaklaşık 5 dakika sürüm güncelleme işlemi sürmektedir. Cihaz kendini yeniden başlatarak işlemi tamamlar.

 

 

Herhangi bir sorunuz varsa, bize ulaşarak paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Gül Emir ÖNER
Satış Destek Mühendisi