Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Uç Nokta Veri Kaybını Önlemeyi Kullanmak için 3 Sebep

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Uç Nokta Veri Kaybını Önlemeyi Kullanmak için 3 Sebep

Uç Nokta Veri Kaybını Önlemeyi Kullanmak için 3 Sebep

2 / Haziran / 22

Günümüz iş ortamının birincil aracı olan bilgisayarlar ister masaüstü ister dizüstü olsun, Windows veya macOS üzerinde çalışan, çalışanların mesai saatlerinin çoğunu önünde geçirdikleri ve hassas bilgilerine eriştikleri cihazlar. Bunlar vazgeçilmez birer araçken, aynı zamanda veri kaybı veya hırsızlığının da ana kaynaklarından biri. 

Uç nokta güvenliği genellikle direkt bilgisayar kullanıcılarını ilgilendiren bir kavram. Ponemon Enstitüsü’nün 2022 İçeriden Tehditlerin Maliyeti: Küresel Raporu’na göre içeriden gelen tehditler nedeniyle meydana gelen güvenlik olayları son iki yılda yüzde 44 artarken, olay başına maliyet 15,38 milyon dolara ulaşmış durumda. Genel veri ihlali maliyetleriyle ilgili ayrı bir raporda ise, kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırılarının kurbanları olarak, kötü niyetli veya ihmalkar hale gelen içeriden kişiler, 2021’deki tüm veri ihlallerinin %33’ünü oluşturuyor. 

AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR), Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası (CCPA) ve Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS) gibi veri koruma mevzuatının ve uluslararası standartların yükselişi, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin korunmasını sağlıyor. Finansal veriler her büyüklükteki şirket için zorunlu bir gereklilikken, uyumsuzluk sadece büyük para cezalarını değil, aynı zamanda itibarın zedelenmesi ve iş kaybı riskini de beraberinde getiriyor. 

 

Uç Nokta DLP Nedir ve Neden Önemlidir?

Veri Kaybını Önleme (DLP) araçları, şirketlerin, fikri mülkiyet veya gizli bilgiler gibi hassas verileri içeriden risklerden ve veri sızıntısından korumasına yardımcı olmak için ortaya çıktı. Dağıtıldıkları yere bağlı olarak birkaç DLP çözümü türü vardır. Uç nokta, ağ düzeyinde ya da bulutta olabilirler.

DLP çözümlerini değerlendirirken, işletmeler genellikle görünüşte çok yönlü ve uygulaması kolay araçlar olarak ağ DLP çözümlerine yöneliyorlar. Ancak, bu çözümler hareket halindeki hassas verileri

korumada etkili olsalar da erişimleri sınırlıdır. Yani, verileri yalnızca bilgisayarlar şirket ağına bağlıyken koruyabiliyor ve taşınabilir cihazlara veri aktarımını engelleyemiyorlar. Uç nokta DLP’nin devreye girdiği yer burasıdır.

Endpoint DLP, şirket çapında uygulandığı takdirde imha ettikleri şeyler nedeniyle genellikle kuruluşları korkutuyorken, düzenli olarak bakımlarının yapılması ve düzenli olarak güncellenmesi gerkeen bir işlemci veya aracının her uç noktasına kurulum gerektiriyor. Bu durum zannedildiği gibi zaman alıcı ve karmaşık bir süreç değil. Örneğin, Endpoint Protector gibi ürünler 30 dakika veya daha kısa sürede çalışır hale gelebiliyor. Bununla birlikte, şirket ihtiyaçlarına göre ayrıntılı özellikler, tüm uç noktaların tek bir gösterge panosundan yönetimi ve yeniden başlatma gerektirmeden yüklenebilen güncellemeler sunuyor. 

Uç Nokta DLP Çözümlerinin En Temel 3 Avantajı Nedir? 

 1.Hareket Halindeyken Verileri Koruma

Uç nokta DLP’nin ana faydalarından biri, çalışması için kurumsal bir ağa bağlı olmamasıdır. Veri kaybını önleme ilkeleri bilgisayar düzeyinde uygulanırken, uç nokta DLP, bir çalışanın şirket içinde veya uzaktan çalışmasına bakılmaksızın hassas bilgileri gerçek zamanlı olarak korumaya devam ediyor.

Günümüz işgücünün mobilleşmesi, şirket ağının güvenliği dışındaki herhangi bir ortamın doğasında bulunan riskleri de beraberinde getiriyor. Uç nokta cihazlarının fiziksel konumundan bağımsız olarak verilerin korunması da büyük önem taşıyor.

Şirketler, uç nokta DLP’yi kullandıklarında çalışanlarının daha esnek olabilmesini sağlıyor ve alandan bağımsız çalışma yeteneklerini artırabiliyor. Çalışanlar ister bir konferansta, ister bir müşterinin ofisinde veya evde olsun, hassas verilerini aynı derecede koruyabiliyorlar.

2.Taşınabilir Cihazları Kontrol Etme

Takılabilir/çıkarılabilir medyalar hassas verilerin kaybolmasının bir başka yolu. Uç nokta DLP ile çalışanlar herhangi bir ağ DLP ilkesini ihlal etmeden dosyalarını kişisel USB’lerine kopyalabiliyor. 

Endpoint DLP, yöneticilerin belirli kriterlere göre cihazlar için farklı güven düzeyleri seçmesine imkan tanıyor. Bu şekilde, örneğin yalnızca şirket cihazlarının uç noktalara bağlanmasına izin verilebiliyor veya hepsi engellenebiliyor Çalışmak için şirket ağına bağımlı olmayan bu politikalar çevrimdışı da uygulanabiliyor. 

Ek özellikler, USB’ler için şifreleme yetenekleri sunabiliyor. Kuruluşlar, şirkete ait olsun veya olmasın, bir kuruluşun uç noktalarından taşınabilir cihazlara dosya aktarımlarının otomatik olarak şifrelenmesini sağlayabiliyor. Bu sayede hassas bilgiler, fiziksel olarak hareket halindeyken bile her zaman korunabiliyor. Şifreleme parolalarının kaybolması veya içeriden kötü niyetli kişiler olması durumunda, yöneticiler parolaları sıfırlayabiliyor veya USB’leri uzaktan silebiliyor.

3.Uç Noktada Veri Görünürlüğü

Ağ DLP ürünlerinin, verileri şirket ağlarının dışına çıkmasını engelleme özelliği olsa da genellikle uç noktada içerik bulma yetenekleri yoktur. Bu, şirketlerin çalışanlarının bilgisayarlarında saklanan hassas bilgilere sahip olup olmadığını bilmedikleri anlamına geliyor.

Uyum söz konusu olduğunda bu önemli bir sorun haline geliyor. Birçok veri koruma yönetmeliği, şirketlerin hassas bilgilere erişimi kısıtlamasını ve yalnızca toplandığı asıl amaç için gerekli olduğu sürece saklamasını gerektirir. Bunun da ötesinde, birçok veri sahibi artık verilerinin silinmesini talep etme hakkına veya veri işleme için onayını geri çekme seçeneğine sahiptir.

Kuruluşlar, verilerinin şirket uç noktalarında nerede depolandığını bilmiyorlarsa, veri koruma düzenlemelerine uymama ve uyumsuzluk nedeniyle yüksek para cezalarına maruz kalma riskiyle karşı karşıyalar. Yöneticiler, uç nokta DLP’yi kullanarak şirket genelinde bilgisayarlarda bekleyen verileri tarayabilir ve bulunduğunda düzeltme eylemleri gerçekleştirebilir. İhtiyaçlara göre bilgiler silinebilir veya şifrelenebilir, böylece şirketlerin unutulma hakkını ve veri koruma düzenlemelerini uygulayabilmeleri sağlanır.