Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Virüs Hayatımızı Değiştiriyor, Veri Merkeziniz Buna Hazır Mı?

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Virüs Hayatımızı Değiştiriyor, Veri Merkeziniz Buna Hazır Mı?

Virüs Hayatımızı Değiştiriyor, Veri Merkeziniz Buna Hazır Mı?

21 / Mayıs / 20

Şirketlerin yüzde 17’si her gün 100 binden fazla güvenlik uyarısı alıyor. Bunlar da “siber yorgunluğa” sebebiyet veriyor.

Bir güvenlik anketinde, katılımcıların yüzde 83’ü kimlik avı saldırısına uğradığını söylüyor. Aynı ankette yüzde 49 oranında katılımcı sesli kimlik avı veya sms-metin kimlik avı yaşadığını söylüyor.

(Araştırmaların kaynağı, Vertiv’in aşağıdaki blog bağlantısında yer alıyor)

Bunlar size ne ifade ediyor?

Gelin birlikte konuşalım. Hep söylediğimiz dijital dönüşüm çağı, alışageldiğimiz korunma ve savunma sistemlerine bakışımızı topyekûn değiştirdi. Data-veri çağında artık her geçen gün nasıl korunacağımızı öngöremediğimiz siber saldırılar hayatımıza girdi.

Siber kelimesinin, İngilizce’deki “cyber”dan geldiğini biliyoruz. Cyber ise 1958 yılında Lois Couffignal tarafından, canlı veya makineler arasındaki ilişkileri tanımlamak için kullanılmaya başlandı. Daha da geriye gidecek olursak, 1948 yılında İngilizce’deki “cybernetics”, Yunanca’daki “yönlendirmek” anlamına gelen “kubernan” yani “kubernētēs” kelimesinden
geliyor.

Bu kelimenin artık şirketler ve kişiler için ne kadar önemli olduğunu ise tahmin ediyorsunuz. Yeni normal düzende de benzer kavramların dönüşerek hayatımıza gireceği aşikar.

Kriz Nereden Gelebilir?
Şirketlerin en hazırlıklı olmak istedikleri kriz senaryolarında artık siber saldırılar üst sıralardaki yerini aldı. Biz BT uzmanları özellikle “ağ” koruması için şirketlerin BT, iş sürekliliği, kriz yönetimi gibi tüm ekiplerin koordinasyonla çalışması gerektiğini biliyor, irili ufaklı tüm kuruluşlara bu bakış açısı ile danışmanlık ve distribütörlük yapıyoruz.

“Bilgisayar virüsü pandemik bir virüs gibi yayılır ve her ikisinin de işletme üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu yüzden iş sürekliliği ve güvenlik ekiplerinin öngörülebilir gelecek için sıkı sıkıya iletişimde olmaları gerekiyor”.

Bu sözler, Vertiv’den Kate Fulkert’e ait. Kendisi firmanın iş sürekliliği ve kriz senaryolarından sorumlu müdürü. Yine aynı şekilde Vertiv’in Güvenlik Operasyonları Direktörü Mike Spaulding, dünya çapındaki risk ve tehditleri bir hap formül olarak listeledi.

Riskler:
1. Şirket ağları kuşatması – Yeni saldırı çağı ve saldırı tipleri
2. Çalışanların ağlara getirdiği riskler
3. Müşteri ve ortak kişi/kurumların tehditlerle karşılaşması

Bu riskleri detaylıca okumak için Vertiv’in bloğunda hazırlanan zengin makaleyi okumanızı tavsiye ediyorum:

Şimdi kişisel olarak bunun ötesine geçerek, size Blockchain teknolojisinden bahsetmek istiyorum. Özellikle COVID-19 Pandemisi sonrası yaşayacağımız yeni dönem hayatımızda fiziksel teması azaltacak yeni süreçleri karşımıza çıkaracak.

Bu fiziksel temasın temel matematiğini ise “blockchain” yani blok zincir teknolojisi yönetecek diye düşünüyorum. Blok zincir teknolojisi kriptografik algoritmaları sürekli olarak doğrulayan ve bu doğrulamalarla kendi kendine ilerleyen bir yapıya sahip. Bir veri grubu, daha önceki veri grubuna eklenir ve zincir büyüyerek devam eder. Bu işlemler ise değiştirilemez biçimde kayıt altına alınır ve şimdilik kötü niyetli müdahalelere dayanıklı bir biçimde sistemde tutulur.

Yeni Kavramlara Hazır Mısınız?
Blok zincir teknolojisi ile bugün fiziksel bir varlık veya aksiyon gerektiren bankacılık işlemleri, teminat mektupları, noter süreçleri, oy verme işlemleri gibi pek çok aksiyon alışageldiğimiz sistemin dışına çıkacak.

Bugün bu ağ güvenliğimize gerekli tedbirleri gösterir, derslerimizi alırsak ve BT altyapımızı güçlü temellere kurabilirsek geleceğin dönüşen teknolojilerine o kadar hızlı adapte olabilir, bugün ertelediğimiz işlerin yarın ayağımıza dolanmasını minimize etmiş oluruz.

Veri merkezinizle ilgili her türlü soru, görüş ve destek talepleriniz için E-Data Teknoloji ve benimle iletişime geçebilirsiniz.
Nuri Yarıkan
Ürün Müdürü